پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

برخی از ربات‌ های صنعتی برای اینکه به طور تصادفی به همکاران انسانی آسیب نرسانند، حسگرهایی دارند که تماس فیزیکی با افراد یا اشیاء دیگر را تشخیص می‌دهند. دانشمندان اکنون با فناوری پیشرفته، ژاکتی ابداع کرده‌ اند که این قابلیت را برای روبات‌ هایی که از قبل این ویژگی را ندارند، ایجاد می کند.

این فناوری که به عنوان RobotSweater شناخته می شود، توسط تیمی از دانشگاه کارنگی ملون توسعه یافته است. الیاف این پارچه از دو لایه جدا از هم و با فاصله تشکیل شده اند؛ زمانی که هیچ فشار خارجی به ژاکت وارد نشود، دو لایه نوار رسانا از یکدیگر جدا هستند اما هنگامی که فشار اعمال می شود، برخی از نوارهای روی آن لایه ها از طریق سوراخ های لایه مش به یکدیگر متصل می شوند و این یک سیگنال الکتریکی تولید می کند. با تجزیه و تحلیل جایی که آن سیگنال در شبکه نوار رسانا منشأ گرفته می توان تعیین کرد که در چه قسمتی فشار روی بدنه ژاکت پوشیده شده ربات اعمال می شود. با این برنامه ریزی ربات می تواند با توقف فوری حرکت واکنش نشان دهد.

این فناوری همچنین ممکن است به افراد اجازه دهد تا ربات‌ها را برای انجام اعمال خاص با لمس کردن و هدایت فیزیکی آنها آموزش دهند.

کد خبر: 072

تاریخ انتشار10 خرداد 1402

دسته بندی: نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: New Atlas

 

برای دریافت جدید ترین اخبار علم و فناوری کلیک کنید