پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

moon missions spacesuit

ناسا و شرکت فضایی Axiom Space از لباس فضایی رونمایی کردند که فضانوردانی که در آینده به ماه می روند، خواهند پوشید. این لباس از لولاهای بیشتری نسبت به قبل برخوردار است چرا که در مأموریت ماه به انعطاف و ایمنی بیشتری نیاز است، همچنین مدت طولانی تری فضانوردان به راهپیمایی خواهند پرداخت.

در اولین مأموریت Artemis II، قرار است اواخر سال آینده تعدادی از فضانوردان  به دور ماه سفر کنند. یک سال بعد، در سال 2025، ناسا امیدوار است که Artemis III را پرتاب کند، که این اولین ماموریت بازگشت به سطح ماه از زمان آپولو 17 در سال 1972 خواهد بود.

ناسا قصد دارد اولین بار برای ماموریت های Artemis III خود، فضانوردان را به قطب جنوب ماه بفرستد. دلیل این امر آن است که این مکان به عنوان منبع غنی یخ زیر زمینی شناخته شده است که می تواند برای اکسیژن، آب و پیشران موشک استخراج شود.

در این مأموریت، فضانوردان از فاصله زیادی نسبت به فضاپیما حرکت خواهند کرد. آنها همچنین در مناطق ناهموارتری راهپیمایی خواهند داشت، لذا لباسی که بتواند پارامترهای مأموریت جدید را کنترل کند، مورد نیاز بود که چندی قبل توسط ناسا رونمایی شد.

کد خبر: 058

تاریخ انتشار27 اسفند 1401

دسته بندی: علم و نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: NASA

 

برای دریافت جدید ترین اخبار علم و فناوری کلیک کنید