پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

به گزارش یورونیوز، مخابرات و اینترنت نسل پنجم (5G) زندگی ما را متحول کرد. ما توانستیم فیلم‌های با کیفت  4K را روی تلفن همراه خود ببینیم، راحت‌ تر کار از راه دور انجام دهیم و همچنین داده‌ های حجیم را در مدت زمانی کوتاه‌ تر انتقال دهیم. اما در واقع زندگی آینده ما با اینترنت ماهواره‌ ای، واقعیت مجازی، وسیله‌ های نقلیه خودکار، خانه‌ های هوشمند و توسعه بسیاری فناوری‌ های دیگر گره خورده است. چنین پیشرفت‌ هایی نیازمند جابجایی حجم بسیار بالاتری از داده و در نتیجه سرعت انتقال بالاتر خواهد بود.

بالابردن سرعت مخابرات و انتقال داده نیازمند سیگنال‌ های سریع‌ تر یعنی فرکانس‌ های بالاتر و درنتیجه تعداد نواسانات بیشتر است. مخابرات 5G  کنونی از سیگنال‌ هایی به سرعت ده‌ ها گیگا هرتز استفاده می‌ کند. این در حالی است که نسل ششم مخابرات 6G به سیگنال‌ هایی با سرعت یک ترا هرتز نیازمند است. هر ترا هرتز برابر هزار گیگا هرتز و یا هزار میلیارد نوسان در ثانیه است.

قطعات الکترونیکی معمول مانند ترانزیستورها نمی‌توانند با چنین سرعتی کار کنند. به این مساله شکاف تراهرتزی می‌گویند که مانعی اساسی در توسعه تکنولوژی‌ های آینده است.

محمد سمیع‌زاده نیکو، محقق دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان و موسسه فناوری فدرال زوریخ در سوئیس، به همراه تیم خود موفق به توسعه قطعه الکترونیکی جدیدی برای جایگزینی ترانزیستورها و دیودها شد که می‌تواند در این سرعت‌های بالا کار کند.

وی این قطعه را «فرا قطعه الکترونیکی» یا Electronic Metadevice نام نهاده و در مقاله‌ ای که روز ۱۶ فوریه در مجله علمی معتبر نیچر (Nature) به چاپ رسیده، نشان داده است که قطعه الکترونیکی جدید او قابلیت انتقال ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه را در فرکانس ترا هرتز دارد که این ۱۰ برابر قابلیت مخابرات 5G کنونی است.

کد خبر: 050

تاریخ انتشار:   1 اسفند 1401

دسته بندی: نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: EuroNews