پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

ربات‌های کوچک ممکن است روزی بتوانند سازه‌هایی با عملکرد بالا، از هواپیما گرفته تا شهرک‌ های فضایی را بسازند. این چشم‌اندازی است که دانشجویی با نام Benjamin Jenett که با پروفسور Neil Gershenfeld در مرکز بیت‌ها و اتم‌های مؤسسه MIT کار می‌کند، به عنوان پایان‌نامه دکترای خود دنبال کرده است.

گرشنفلد می‌گوید آنچه در قلب این کار قرار دارد نسل جدیدی از ربات ها است که پتانسیل ایجاد انقلابی در تولید سیستم های بزرگ مقیاس، از هواپیما گرفته تا پل ها و ساختمان ها را دارد. این پروژه توجه برخی از مشتریان بالقوه بزرگ از جمله ناسا، همکار MIT در این تحقیق را به خود جلب و شرکت اروپایی هوا فضای ایرباس نیز با حمایت مالی به این پژوهش کمک کرد است.

یکی از مزایای چنین مونتاژی این است که تعمیرات و نگهداری را می توان به راحتی با همان فرآیند روباتیک مونتاژ اولیه انجام داد؛ بخش‌های آسیب‌ دیده را می‌توان از سازه جدا کرده و بخش‌های جدید را جایگزین نمود و ساختاری با استحکام اولیه تولید کرد.

طبق ادعای محققان این پروژه چنین سیستم ‌هایی می‌ توانند برای ساخت سازه ها و ساختمان‌ها به ‌ویژه در محیط‌ های دشوار مانند ایستگاه های فضایی یا حتی در ماه و یا مریخ استفاده شوند.  این می تواند نیاز به حمل سازه های بزرگ از پیش مونتاژ شده را از بین ببرد. در عوض می‌توان دسته ‌های بزرگی از زیر واحدهای کوچک ارسال کرده  و آنها را در محل مونتاژ نمود.

کد خبر: 027

تاریخ انتشار:   19 آذر 1401

دسته بندی: نوآوری

تحریریه پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

منبع خبر: MIT News | Massachusetts Institute of Technology