پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

مؤسسه رسانه ای ترویج علم || حامی نوآوری های سبز || فرصتی برای خلاق زیستن

پایگاه خبری توسعه اختراعات و نوآوری

امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام):
ای کمیل بن زیاد!
مردم سه دسته اند، دانشمند الهى، آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و همیشه سرگردان، که به دنبال هر سر و صدایى مى روند و با وزش هر بادى حرکت مى کنند؛ نه از روشنایى دانش نور گرفتند و نه به پناهگاه استوارى پناه یافته اند.
اى کمیل: دانش بهتر از مال است زیرا علم، نگهبان تو است و مال را تو باید نگهبان باشى مال با بخشش کاستى پذیرد اما علم با بخشش فزونى گیرد و مقام و شخصیتى که با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى کمیل بن زیاد شناخت علم راستین (علم الهى) آیینى است که با آن پاداش داده مى شود و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى کند و پس از مرگ، نام نیکو به یادگار گذارد. دانش فرمانروا و مال فرمانبر است.
اى کمیل ثروت اندوزان بى تقوا مرده گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان تا دنیا برقرار است زنده اند، بدن هایشان گرچه در زمین پنهان اما یاد آنان در دل ها همیشه زنده است.
کلمات قصار نهج البلاغه، حکمت ۱۴۷

 

به گزارش ایسنا، یک شرکت کلمبیایی که فعالیت‌های محیط زیستی به ویژه در حوزه روش‌های ذخیره و بهبود مصرف آب انجام می‌دهد، با یک روش ساده اما خلاقانه که حتی آن را به شکل راهنمای دیجیتالی در اختیار کاربران قرار داده، توانسته است با یک سیستم ساده آب باران را ذخیره و استفاده کند.

این سیستم با اتصال چند ۱۰ بطری پلاستیکی ساخته می‌شود. بدین ترتیب آبی که با بارش باران روی سقف خانه می‌ریزد و از لوله به سمت زمین سرازیر می‌شود، به جای اینکه روی زمین جاری و به هدر رود، توسط این بطری ‌های به هم چسبیده که یک منبع را فراهم آورده‌اند، ذخیره می‌شود.

برخی از این بطری‌ ها با مواد تصفیه کننده آب پر شده ‌اند تا وقتی آب از میان آن ها عبور می کند، تصفیه شود و بتوان از آن برای آشامیدن هم استفاده کرد.

این گروه که فعالیت‌های عام المنفعه انجام می‌دهد، روش ساخت این سیستم را به صورت یک کتابچه دیجیتالی البته به زبان اسپانیایی که زبان رسمی مردم کلمبیا است، در دسترس عموم قرار داده است تا مردم به راحتی بتوانند نسخه مخصوص خود را بسازند و از آن بهره ببرند.

کد خبر: 006

تاریخ انتشار:   5 مرداد 1401

دسته بندی: نوآوری

منبع خبر: ایسنا